Bezpieczne i zdrowe powroty do szkoły są niezwykle ważne dla dzieci, co wymaga od nas jako rodziców zadbania o ich wystarczający odpoczynek. Wykorzystując istniejące porady dotyczące zdrowia, możemy stworzyć silniejszy i skupiony rozwój naszych dzieci, począwszy od utrzymania zdrowej rutyny snu.

Jak zapewnić zdrową rutynę snu przed szkołą

Rutyna snu to podstawowy element zdrowego stylu życia każdego człowieka i ma szczególne znaczenie w rozwoju dzieci. Aby zapewnić dzieciom regularny sen, powinniśmy trzymać się stałej godziny snu i wstawania każdego dnia. Zarówno ustawianie alarmu, jak i zapewnianie odpowiedniego wieczornego przygotowania do snu prowadzi do odpowiedniego wyciszenia organizmu, co jest niezbędne dla zdrowego snu. Poza odpowiednią ilością czuwania, ważne jest, aby zapewnić dzieciom ciemny, bezpieczny, zapewniający ciszę i spokój pokój. Temperatura powinna być lżejsza niż w dzień, a wyłączanie ekranów na minimum godzinę przed snem pomoże w zachowaniu zdrowych nawyków snu i trosce o zdrowie Twojego dziecka.

Wprowadź godziny snu i wzmacniaj je wraz z dzieckiem

Godziny snu są niezbędnym elementem dbania o zdrowie i rozwoju dzieci. Z wystarczającą ilością snu, maluch może skutecznie dostosowywać się do wyzwań rozwojowych i pozostawać silnym i energicznym. Dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat potrzebny jest spokojny sen w ciągu 12-14 godzin dziennie. Możesz wspierać swoje dziecko w postawieniu komfortowych rytuałów wieczornych, które zachęcą je do zasypiania o regularnych porach. To może obejmować wspólną kontrolę ciepłej wody, gromadzenie zabawek, wybranie książki do czytania lub inne czynności, które dziecko lubi. Najważniejsze jest, aby zadbać o jasne, stałe ramki wokół godzin snu, ponieważ to pomoże dorosnemu i dziecku w utrzymaniu dyscypliny.

Przypomnij dzieciom o wygodnym stroju i uwolnij czas

Ruszyć do szkoły zawsze będzie wiązać się z poświeceniem czasu na przygotowanie. Każdy rodzic wie o tym najlepiej. Aby przygotować dziecko na początek dnia długo musimy je ubierać, uprzątać, a następnie pomóc w zaplanowaniu obowiązków. Aby uwolnić czas, możesz wraz z dzieckiem wspólnie ustalić reguły dotyczące ubioru i codziennych obowiązków. Dzięki temu, dziecko zacznie samo dbanie na temat swojego stroju, a Ty będziesz mógł/mogła uwspółcześnić swoją codzienną rutynę. Dobrze by było, aby dzieci miały również swój własny wybór stroju na luźniejsze dni tak, aby ich zainteresowania i zainteresowania swojego stylu życia, zostały dostrzeżone. To pomaga w samodzielnym rozwoju dziecka. Poprzez ustalenie z dziećmi dobrych zasad, możesz przyczynić się w znacznym stopniu do jego samodzielności, a także pozwolić mu na szybszy rozwój.

Wykorzystuj dzień, aby zachęcić do rozwoju

Od czasu, gdy dzieci są małe, powinniśmy zachęcać je do ciągłego poznawania i rozwijania swoich umiejętności. Codzienne drzemki, karmienie, ubieranie oraz rutynowe prace domowe są ważne, ale wykorzystaj dzień, aby także angażować małe umysły w proces edukacji. Praca z rodzicami jest niezwykle istotna, ale rodzice, w szczególności, powinni dzielić się z dziećmi tym, co dana szkoła ma do zaoferowania w zakresie nauki i jak dana szkoła może pomóc w dalszym rozwoju. Może to dać dzieciom motywację do większego wyzwań w edukacji i zapewnić im ciągły rozwój oraz określone kompetencje, które będą przydatne w przyszłej edukacji oraz w życiu. Im mało czasu spędzamy z dziećmi dzieląc się tym, co najważniejsze, tym bardziej poślizgniemy się w procesie ich edukacji i rozwoju.

Podziel się ze znajomymi: