Kluczowym elementem w początkowym rozwoju dziecka są manualne zabawy. Poprzez różnego rodzaju zajęcia, takie jak malowanie czy układanie klocków, maluch angażuje zarówno swoje ciało, jak i umysł. Sprawdź, jakie aktywności będą do tego idealne.

Zabawa w teatr z bliskimi

Istnieją różne sposoby na wspieranie rozwoju dziecka we wczesnych etapach jego życia. Jedną z metod, które są często wybierane zarówno przez rodziców, jak i dzieci, jest odgrywanie pewnych scenariuszy. Wydawać by się mogło, że zabawa w teatr to aktywność wymagająca dużego zaangażowania ze strony rodzica lub opiekuna, jednak rzeczywistość może zaskoczyć.

Czasem do rozpoczęcia zabawy wystarczy traktor dla dzieci w jaskrawych kolorach. Z pewnością nie raz na rodzinnym spotkaniu rozpoczynasz rozmowę z takim maluchem, dopytując się, jakie to pojazd trzyma w rączkach. Każde kolejne pytanie to pewna podpowiedź do scenariusza, który kreuje się w głowie malucha. Do rozwoju wyobraźni niezbędne są zarówno rekwizyty w postaci takiego traktora, jak i zaangażowanie bliskich w całą zabawę.

Klocki i inne nietuzinkowe konstrukcje

Budowanie różnorodnych konstrukcji z klocków tudzież innych elementów pozwala na ogólny rozwój ciała oraz umysłu dziecka. To doskonała forma aktywności, która doskonali precyzyjność ruchów i uczy planowania. Ponadto takie zajęcie przyczynia się do stymulacji wyobraźni przestrzennej. W ten sposób maluch poznaje świat, a co najważniejsze powoli zaczyna rozumieć swoje otoczenie.

Zachęcaj dziecko nie tylko do budowania budowli lub zabawek na bazie istniejących instrukcji. Warto pozwalać mu na tworzenie własnych konstrukcji i rozwiązywanie kolejnych problemów. W ten sposób rozwija się wyobraźnia oraz umiejętności logicznego myślenia. Ponadto podopieczny ma poczucie samodzielności, a kolejne osiągnięcia niosą ze sobą satysfakcję. Tym samym dziecko chętniej podejmuje się następnych wyzwań.

Rysowanie i malarstwo

Manualne umiejętności rozwija nie tylko budowanie konstrukcji z klocków, ale także malowanie czy rysowanie. Prawidłowe trzymanie ołówka lub kredki może być nieco trudne. Warto jednak pamiętać, że warto zachęcać malucha do takich aktywności, gdyż pozwalają one na rozwój samoświadomości własnego ciała. Maluch z każdym krokiem pewniej sięga po narzędzia do rysowania, a przy tym wykonuje precyzyjne ruchy przy prawidłowym nacisku.

Na początku dobrze jest obserwować metody wykorzystywane przez dziecko podczas malowania. Często ten sposób diagnozy wykorzystują lekarze, aby sprawdzić, czy maluch odpowiednio się rozwija i nie ma problemów manualnych. Jednym z częstych zjawisk jest błędne trzymanie kredki czy wytwarzanie silnego nacisku ołówkiem na kartkę bez widocznego progresu.

Zapewnij dziecku różnorodne narzędzia do malowania. Przydatne będą nie tylko kredki, ale także mazaki czy farby. Ponadto zadbaj o szeroką paletę barw, aby pociecha mogła dać upust swojej wyobraźni. Pozwól jej na tworzenie własnych arcydzieł, jednak nie zapomnij również o inspirowaniu jej wszelakimi obrazkami zwierząt, roślin czy krajobrazów. W ten sposób maluch poznaje świat w sposób kreatywny i angażujący.

Zdolności manualne i wyobraźnia – jak wspierać ich rozwój?

Zdolności manualne dziecko rozwija od urodzenia poprzez ściskanie palca mamy, a potem przez podnoszenie różnych elementów otoczenia. Warto wspomagać układ ruchowy malucha bez ograniczania się do samych rąk. Do tego sprawdzi się nawet traktor dla dzieci, który poprzez naciągnięcie sam pokonuje pewne dystanse. Taki kolorowy pojazd jeżdżący w różne kąty pomieszczenia przyczyni się do tego, że maluch będzie angażował cały układ ruchu.

Na równi ze zdolnościami manualnymi warto rozwijać wyobraźnię dziecka. Wiele aktywności pozwala na angażowanie zarówno umysłu, jak i ciała. W ten sposób między innymi działa zabawa z klockami czy teatralne przedstawienia. Do pewnego momentu fantazjowanie razem z maluchem będzie świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Dobrze jest więc wykorzystywanie tych chwil.

 

Artykuł sponsorowany.

Podziel się ze znajomymi: