Malowanie jest jedną z popularnych form spędzania czasu z dziećmi. Pierwsze kreski, krzywe, czy po prostu zabazgrolona przez dziecko kartka, u rodziców wzbudzają zachwyt. To etap twórczego przenoszenia rzeczywistości na papier. I choć na początku są to nieudolne próby narysowania czegokolwiek, to praktyka czyni mistrza. Nikt nie rodzi się z umiejętnościami plastycznymi – nawet jeśli dziecko posiada talent, to wymaga oszlifowania jak diament, by stał się brylantem. Świetną opcją są maty wodne do malowania. Już pokochali je rodzice i co najważniejsze pochłaniają czas dziecka, w sposób atrakcyjny i pozytywnie wpływają na jego rozwój.

Jedna mata, która zajmuje niewiele przestrzeni po złożeniu, może być wykorzystywana niezliczoną ilość razy. Będzie rosła razem z dzieckiem i jego pomysłami na kolejne projekty. Dlaczego jeszcze warto ją kupić dziecku w prezencie?

Strefa Smyka – duże maty wodne i małe książeczki wodne

W sklepie internetowym Strefa Smyka dostępne są maty wodne do malowania pisakami, palcami (również do odbijania stópek). Skrojone na potrzeby każdego dziecka bądź rodzeństwa. W sklepie dostępne są  nie tylko maty wodne do malowania specjalnymi pisakami, lecz również książeczki wodne. Wielokrotnego użytku, świetnie sprawdzają się podczas zabaw w domu i ze względu na niewielkie wymiary również w podróży.

Popularnością wśród dzieci i w zasadzie już bestsellerem w Strefa Smyka są maty wodne XXL. Dzieci lubią takie zabawki. Duża mata wodna jest dla nich wyzwaniem i zajmuje sporo czasu zanim ją zapełnią. Dla rodziców oznacza to bezpieczną zabawę, która pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Maty XXL dostępne są w różnych wersjach, owady, dinozaury itd., dzięki czemu można dostosować matę do zainteresowań dziecka.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do malowania?

Malowanie, rysowanie pierwszych kresek to istotny etap rozwoju zdolności manualnych. Dziecko, które nie ćwiczy dłoni, może mieć problem w szkole z pisaniem liter, a w późniejszych latach z szybkim pisaniem. Dlatego warto zachęcać dzieci do wzięcia ołówka, kredki, pędzla czy nawet do malowania palcami, by ćwiczyć dłoń i wypracować właściwy nawyk trzymania przyborów piśmienniczych.

Dzieci nie zawsze chcą rysować, kolorować czy malować. Dla wielu dzieci – wbrew pozorom, nie jest to atrakcyjna zabawa. Zdecydowanie atrakcyjniejsze wydaje się np. tworzenie czegoś z plasteliny czy ciastoliny. Dlatego, jeśli dziecko nie jest zbyt chętne do trzymania kredki w dłoni, mata wodna do malowania może sprawić, że polubi twórcze wyzwania na ‘papierze’.

Jak malowanie wpływa na rozwój dziecka?

Oprócz tego, że malowanie i rysowanie przygotowuje do nauki pisania, to wpływa też na inne obszary rozwoju. Dzięki malowaniu:

 • uwalniane są emocje,
 • pobudzana jest wyobraźnia,
 • rozwijane jest kreatywne myślenie,
 • ćwiczone są umiejętności manualne,
 • trenowana jest motoryka,
 • ćwiczona jest koncentracja,
 • ćwiczona jest koordynacja wzrokowo ruchowa.

A to wszystko dzięki zabawce, którą dzieci po prostu lubią i świetnie spędzają z nią czas. Malowanie wymaga skupienia uwagi, kontroli ruchów, precyzji i to wszystko dziecko ćwiczy na macie wodnej do malowania.

Na jakich zasadach działa mata wodna do malowania?

Są to ‘zabawki’ idealne z punktu widzenia rodzica. Nie brudzą, nie barwią. Ściany, podłogi, dywany nie noszą znamion kolorów tęczy i rodzic nie musi pełnić funkcji strażnika. Mata wodna działa na prostych zasadach. Jej powierzchnia reaguje na wodę, dlatego w zestawie są pisaki. Po napełnieniu pisaków wodą – co już swoją drogą jest dla dzieci atrakcyjną czynnością, można rozpocząć proces twórczy. Malowanie wodą uwalnia paletę kolorów, które ukryte są pod warstwą wierzchnią i takim sposobem bez użycia tradycyjnych pisaków powstają fantazyjne obrazy.

Matę wodną używa się w nieskończoność przy właściwym obchodzeniu się z nią i przechowywaniu. Malunki znikają, gdy powierzchnia maty staje się sucha i takim sposobem dziecko każdego dnia może przelewać swoje wyobrażenia na papier. A rodzic nie musi martwić się, że razem z procesem twórczym pomalowane będzie pół domu.

Mata Wodna do malowania od Strefa Smyka – ze wzornikami

Wybierając matę wodną do malowania na prezent dla dziecka warto zwrócić uwagę, co zawiera zestaw. Dla przykładu Strefa Smyka oferuje nie tylko pokaźnych rozmiarów Matę Wodną do malowania, lecz bogaty zestaw akcesoriów:

 • wzorniki (kształtów, liter, zwierząt, rzeczy itp.),
 • 4 pisaki wodne, które cechują różne funkcje,
 • gąbeczki o różnych kształtach do odrysowania konturów,
 • książeczka z nauką rysowania – czyli jak krok po kroku narysować różne rzeczy.

Taki zestaw to pewność, że zabawka pod postacią maty wodnej nie trafi do tych, którymi dziecko się już przesyciło. Jednego dnia może uczyć się malowania z książeczką, co daje dziecku dużo satysfakcji. Kolejnego korzysta z wzorników, a następna zabawa to odbijanie dłoni, stóp czy też po prostu dzieła płynące z wyobraźni.

Strefa Smyka oferuje bogaty zestaw, dzięki czemu każde dziecko z pewnością będzie zadowolone z takiego prezentu. Mata wodna do malowania plus akcesoria dostępna jest w najlepszej cenie, co sprawdzisz na stronie Strefasmyka.com. Długie godziny zabawy i niezliczone możliwości kreowania świata na wodnej macie są bezcenne, a zabawka w porównaniu do innych popularnych obecnie zabawek nie należy do drogich.

Mata wodna do malowania na mokro

Sposób na odciągnięcie dziecka od elektroniki

Trudno jest utrzymać cyfrowe pokolenie z dala od elektroniki. Dzieci mają do czynienia z nią już od najmłodszych lat. Dlatego na rodzicach, opiekunach spoczywa obowiązek zadbania o atrakcyjne formy spędzania czasu. Dzieci, pomimo wielu zabawek w domu, często mają problem z tym, by się bawić. Telefon, tablet to urządzenia, które są kolorowe i nie wymagają od dzieci wysiłku, za to są atrakcyjne. Jest to z pewnością jeden z powodów, dla których dzieci chętniej wybiorą telefon niż kartkę papieru i kredki. Jednak często wystarczy dziecku po prostu podsunąć pomysł, sprytnie zachęcić do zabawy, by odciągnąć je od wirtualnego świata.

Mata wodna do malowania jest taką zabawką, z którą dziecko z pewnością nie będzie się nudzić, a malowanie pochłania czas. I jest to dla niego z korzyścią. To na nas rodzicach spoczywa odpowiedzialność wychowania młodego człowieka, dlatego warto mu podarować rzeczy, dzięki którym będzie rozwijało swoje talenty, osobowość, czy dzięki którym lepiej będzie radzić sobie z uwalnianiem emocji.

Zalety maty wodnej do malowania

Mata wodna do malowania jest bezpieczna dla dzieci. Oferowana przez Strefa Smyka mata wykonana jest z przyjaznych dzieciom materiałów. Do świetnej zabawy wystarczy woda w pisakach, zwilżone palce bądź stópki. Jej zaletą jest wszechstronność malowania. Zarówno palcami, jak i specjalnymi pisakami.

Mata wodna po złożeniu ma niewielkie rozmiary, spokojnie spakujesz ją na wakacyjny czy weekendowy wyjazd do walizki. Nie zajmuje też wiele miejsca w domu. By się nią ‘bawić’ obowiązują proste zasady, zrozumiałe dla każdego dziecka. Jest to ważny aspekt, bo dając zabawkę, która jest dla dziecka za trudna w obsłudze i niezrozumiała, może prowadzić do frustracji.

Nie musisz kupować zestawów kredek, pisaków, kolorowanek, by zachęcić dziecko do malowania. Wystarczy mata wodna do malowania.

Od jakiego wieku mata wodna do malowania?

Zazwyczaj na opakowaniu znajduje się oznaczenie 18m+, czyli dla dzieci powyżej półtora roku. Natomiast każde dziecko rozwija się w swoim tempie i mata wodna do malowania będzie dobrym pomysłem, gdy dziecko zaczyna interesować się malowaniem. Chwyta pierwsze ołówki, kredki, maluje pierwsze ‘dzieła’. Jest to drugi, trzeci rok życia. Starsze dzieci, czterolatki i pięciolatki również lubią tego typu zabawki i jeśli przedszkolak nie ma jeszcze wodnej maty do malowania, to jest ona gotowym pomysłem na atrakcyjny prezent. Strefa Smyka to miejsce dla małych artystów.

Podziel się ze znajomymi: